Všetci poznáme ten pekelný pocit, keď nás pohltí oheň. Páli, škriabe a páli v hrdle a hltane. Je ťažké prehltnúť aj sliny, nieto ešte jedlo, pretože s každým sústom sa bolesť len zvýrazňuje a stáva sa neznesiteľnou. Bolesť hrdla a zápal hltana často sprevádzajú pridružené príznaky: smrkanie a kýchanie, upchatý nos, chrapot, kašeľ, horúčka a celková malátnosť. Zistite, čo môže bolesť hrdla znamenať, aké sú najlepšie
Najčastejšie príčiny bolesti a pálenia v krku

Príliš suchý vzduch v spálni
Najmä v zimných mesiacoch sa často stáva, že sa ráno zobudíte s bolesťou v krku. Kúrenie často spôsobuje, že vzduch v interiéri je príliš suchý, najmä ak v noci z toho či onoho dôvodu dýchame prevažne ústami. Pomáha trochu stlmiť kúrenie v noci a urobiť vzduch vlhkejším - možno pomocou zvlhčovača vzduchu alebo misky s vodou či mokrých uterákov na radiátore. Vlhkosť v miestnosti môžu pomôcť zvýšiť aj izbové rastliny.
Alergická nádcha
Alergický zápal slizníc je spôsobený vdychovanými alergénmi. Najčastejšie sa vyskytuje citlivosť na peľ, roztoče, plesne a zvieracie alergény. Kýchanie, svrbenie a vodnatý výtok z nosa môžu byť sprevádzané bolesťou hrdla a hltana v dôsledku nádchy a niekedy aj pocitom upchatého hrdla, dráždivým kašľom a svrbením očných spojiviek. Tieto problémy sa dajú odstrániť prerušením kontaktu s alergénom a antihistaminikami.
Laryngofaryngeálny reflux
Ide o únik žalúdočného obsahu do hltana a hrtana. Žalúdočná kyselina, tráviace enzýmy a žlč spôsobujú poškodenie sliznice hrdla a hrtana, ktoré sa prejavuje podráždením, bolesťou a nepríjemnými pocitmi. Môže sa vyskytnúť stiesnenosť v hrdle, bolesť v hrdle a hltane, kyslá chuť v ústach, kašeľ a dýchavičnosť. Tento typ zápalu sa dá liečiť liekmi na reguláciu žalúdočnej kyseliny.
Zápal hrdla alebo laryngitída
Najčastejšou príčinou bolesti v krku je vírusová infekcia horných dýchacích ciest, napríklad prechladnutie. Zápal hrdla môže sprevádzať aj bronchitídu, zápal pľúc, chrípku, covid-19 alebo iné infekcie horných dýchacích ciest. Krátkodobé (akútne) alebo dlhodobé (chronické) bolesti hrdla môže spôsobiť aj nadmerné rozprávanie alebo vdychovanie dráždivých látok.
Zápal hrdla alebo faryngitída
Bolesti hrdla spôsobujú vírusy, ale často aj baktérie. Môže sa vyskytnúť v rámci vírusových infekcií, ako je bežné prechladnutie, chrípka, covid-19 alebo infekčná mononukleóza, alebo pri bakteriálnych infekciách, najčastejšie streptokokových (angína).
Ako rozlíšiť vírusovú infekciu od bakteriálnej?
Príznaky ochorenia - bolesť hrdla a bolesť pri prehĺtaní - sú rovnaké pri vírusových aj bakteriálnych infekciách. V oboch prípadoch je sliznica pokrývajúca hltan viac alebo menej zapálená a môže byť tiež pokrytá belavými nánosmi alebo hnisavým výtokom. Horúčka, zväčšené lymfatické uzliny na krku a zvýšený počet bielych krviniek sú charakteristické pre vírusovú aj bakteriálnu faryngitídu, ale tieto príznaky sú zvyčajne výraznejšie pri bakteriálnom zápale. Antibiotiká pri vírusovej infekcii nepomáhajú. Lekár ich predpíše, ak laboratórne testy potvrdia bakteriálny pôvod ochorenia. Pri streptokokových bolestiach hrdla lekár zvyčajne predpíše penicilín, erytromycín alebo iné antibiotikum na vyliečenie infekcie a prevenciu komplikácií. Bez návštevy lekára alebo laboratórneho vyšetrenia je ťažké definitívne určiť, či ide o vírusové alebo bakteriálne ochorenie. V zásade sa však prítomnosť výtoku z nosa, kašľa a miernej horúčky v rovnakom čase považuje za príznak vírusu.
SLUŽBA VIRUS SERVICE
- Zvyčajne bez hnisavého výtoku v hltane
- Normálna alebo mierne zvýšená telesná teplota
- Normálne alebo mierne zväčšené lymfatické uzliny
- Výter z hltana negatívny na prítomnosť streptokokov
- Antibiotikum nepomáha
- Častý kašeľ
- Zvyčajne bez bielych nánosov alebo hnisavých zátok
BAKTERIÁLNA INFEKCIA
- Často s hnisavým výtokom v hrdle
- Mierna až stredne vysoká horúčka
- Mierne až stredne zväčšené lymfatické uzliny
- Výter z hltana pozitívny na streptokoky
- Potrebné antibiotikum
- Zvyčajne bez kašľa
- Začervenané podnebie s bielymi nánosmi alebo hnisavými zátkami
Ako predchádzame bolestiam hrdla a zápalom hltana?
- Posilnite imunitný systém užívaním Propolis defence APF® 50 na báze alkoholu alebo Propolis defence APF® 30 na báze vody.
- Taktiež dezinfikujeme ústnu dutinu - na to je skvelý Propolis defence APF® 30 sprej. Vždy majte po ruke Propolis forte alebo Propolis candy pastilky.
- Dôkladne si umývajte ruky (aspoň 20 sekúnd), najmä pred jedlom alebo pri kýchaní či kašľaní. Ak si nemôžete umyť ruky, použite dezinfekčný prostriedok alebo dezinfekčné obrúsky.
- Vyhnite sa spoločnému používaniu pohárov, pohárov, fliaš a príborov.
- Pravidelne dezinfikujte mobilné telefóny, kľučky, vypínače, diaľkové ovládače.
- Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí vykazujú príznaky ochorenia.
- Kašľať a kýchať do vreckovky, ktorú odhodíme a umyjeme/vydezinfikujeme si ruky alebo lakeť.
Domáce prostriedky na bolesť hrdla a krku

1. Veľa tekutín
Pitím tekutín zvlhčujeme sliznice, čo znižuje bolesť. Dostatočný príjem tekutín navyše pomáha telu bojovať proti chorobám.
Teplá polievka zvlhčuje hrdlo a ak sa osolí trochu viac ako zvyčajne, pomáha zmierniť zápal. S výnimkou soli je lepšie vyhýbať sa silnému koreniu a pri bolesti hrdla jesť mäkké, vlažné jedlá a veľa ovocia a zeleniny.
Med bol vždy obľúbeným a účinným prírodným liekom, pretože pôsobí protizápalovo a antimikrobiálne. Chráni hrdlo upokojujúcou vrstvou a urýchľuje proces hojenia. Čaj s medom je výbornou voľbou pri bolestiach hrdla, ale čaj by nemal byť príliš horúci. Okrem dôležitých minerálov a flavonoidov, ktoré pôsobia antimikrobiálne, obsahuje med aj špeciálny včelí enzým citlivý na teplotu, ktorý po zriedení s vodou (alebo čajom) začne produkovať malé množstvo prírodnej antimikrobiálnej látky peroxid vodíka. Zmes medu a teplého čaju alebo vlažnej vody môžete piť niekoľkokrát denne.
4. Slaná voda
Mnohí ľudia prisahajú na kloktanie fyziologického roztoku, ktorý upokojuje zápal, znižuje opuch sliznice a zabraňuje rastu určitých druhov baktérií. Zmiešajte až pol čajovej lyžičky soli v približne dvoch litroch vody. Tekutina by nemala byť príliš slaná, pretože môže ešte viac vysušiť hrdlo. Kloktajte každú hodinu alebo každé dve hodiny po dobu 30 sekúnd, ale roztok neprehĺtajte.
5. Jablčný ocot
Grécky lekár Hippokrates odporúčal jablčný ocot na liečbu bolestí hrdla. Zmiešajte polievkovú lyžicu jablčného octu a polievkovú lyžicu medu v dvoch litroch vlažnej alebo teplej vody. Kloktajte a prehltnite.
6. Citrón
Za limone pravijo, da pomagajo pri vnetem grlu, ker redčijo sluz in blažijo bolečino. Seveda vsebujejo tudi veliko vitamina C, ki nam pomaga, da lažje premagamo okužbo oziroma se obranimo vnetij. Malo limoninega soka vmešamo v kozarec mlačne vode in spijemo. V mešanico vode in limoninega soka lahko nastrgamo še ingver, dodamo malo medu in dobimo še učinkovitejši in slastnejši zdravilni napitek.
7. Šalvia
Šalvia sa používa pri zápaloch a ochoreniach úst a hrdla vo forme výplachov a kloktadiel. Pol čajovej lyžičky na šálku vody sa pripraví ako nálev a nechá sa prikrytá 5 minút vylúhovať.
8. Harmanček
Harmančekový čaj je vynikajúci na zvlhčenie suchého hrdla pri prechladnutí a upokojenie zápalu. Ak doň pridáte lyžičku medu, bude ešte viac upokojujúci.
Obklady na bolesť hrdla
Niekoľko polievkových lyžíc tvarohu izbovej teploty rozotrite medzi dva papierové uteráky a priložte na boľavý krk. Previažte ho uterákom alebo kuchynskou utierkou. Obklad nechajte na krku dostatočne dlho, aby tvaroh zaschol, čo môže trvať niekoľko hodín.
2. Teplá voda
Namočte bavlnenú látku alebo uterák do vlažnej vody, vyžmýkajte ho a oviňte okolo krku, potom cez neho vlnenú šatku. Nechajte ho okolo krku pol hodiny.
Postupujte ako vyššie, ale do vlažnej vody pridajte trochu viac jablčného octu.
4. Zemiaky
Uvarte 5 zemiakov vo forme placiek a rozdrvte ich valčekom. Teplý valček si priložte na zadnú časť krku, oviňte ho šatkou a nechajte pôsobiť pol hodiny až hodinu.
Propolis - prírodné "antibiotikum" na bolesť v krku
Ale to najlepšie, čo môžeme dať boľavému, páliacemu a zapálenému hrdlu, je propolis. Pôsobí antimikrobiálne a protizápalovo a podporuje hojenie a regeneráciu slizníc. Existuje viac ako tisíc vedeckých publikácií o antimikrobiálnom pôsobení propolisu na baktérie, vírusy a plesne. Propolis sa skladá z viac ako tristo rôznych zlúčenín, z ktorých najdôležitejšie sú flavonoidy. Množstvo flavonoidov v propolise veľmi závisí od ročného obdobia a miesta včelej pastvy..
Propolis vyrábajú včely z prírodných živíc vylučovaných stromami ako súčasť ich obranného systému. Tieto živice sa miešajú s voskom a enzýmami na ochranu úľa. Dezinfikujú vnútorný povrch úľa, upchávajú medzery a otvory a balzamujú votrelcov, aby sa zabránilo šíreniu škodlivých mikroorganizmov. Propolis sa v úli aj odparuje a vytvára prirodzenú ochranu, ktorá umožňuje zdravý vývoj a život včelstiev.

o 40 % kratšie trvanie príznakov
Podľa klinickej štúdie propolisový sprej s koncentráciou bioflavonoidov 15 mg/ml pomáha skrátiť trvanie príznakov infekcie horných dýchacích ciest, ako sú bolesť a zápal hrdla a hltana a chrapot, až o 40 %. Až 80 % ľudí bolo po 3 dňoch používania spreja bez príznakov.




Antivírusový a protizápalový účinok propolisu
Analýzy ukázali, že viaceré flavonoidy z propolisu majú schopnosť viazať sa na vírusové proteíny, čo pravdepodobne prispieva k antivírusovej aktivite. V nepublikovanej štúdii sa zistilo, že propolis s koncentráciou bioflavonoidov 15 mg/ml usmrtil viac ako 90 % vírusov po 5 minútach kontaktu. Ak sa propolisový sprej používa denne v ústnej dutine, môže znížiť riziko infekcie vírusmi vrátane koronavírusu.
Okrem antivírusového účinku propolis pomáha posilňovať imunitný systém a má silný protizápalový účinok, zvyšuje protizápalovú bunkovú odpoveď a stimuluje imunitné bunky, aby odstraňovali vírusy a infikované bunky.
Propolis v kvapkách, spreji alebo roztoku

Propolisový sprej je najčastejšou voľbou, keď sa chceme zbaviť bolesti a zápalu hrdla, pretože umožňuje jednoduchú a presnú aplikáciu na miesto zápalu. V akútnej fáze poskytuje primeranú úľavu od príznakov a skracuje trvanie príznakov. Alternatívne možno použiť kvapky alebo roztok, ktorý možno kloktať alebo odmerať do akejkoľvek tekutiny, nakvapkať na lyžicu medu alebo cukru a prehltnúť.
Propolis na báze alkoholu alebo vody
Propolis je vo všeobecnosti vo vode pomerne málo rozpustný, preto väčšina roztokov, tinktúr a sprejov na orálne použitie je vo forme alkoholového roztoku. V prípade bolestí hrdla a hltana alebo infekcií v ústnej dutine sú však alkoholové roztoky menej vhodné, pretože môžu ešte viac podráždiť už zapálené sliznice. Propolis na báze vody je vhodnejší pre tých, ktorí nemôžu alebo nechcú konzumovať alkohol (deti, tehotné ženy, dojčiace matky atď.). Okrem toho, že propolis na báze vody nedráždi sliznice, farbí zubnú sklovinu a má vynikajúcu chuť, ktorá maskuje jeho známu horkosť.
Propolis je na splošno precej netopen v vodi, zato je večina raztopin, tinktur in razpršil za oralno uporabo v obliki alkoholne raztopine. Vendar so alkoholne raztopine manj primerne pri vnetem grlu in žrelu ali okužbah v ustni votlini, saj lahko še dodatno razdražijo že tako vneto sluznico. Propolis na vodni osnovi je primernejši za tiste, ki ne morejo ali nočejo uživati alkohola (otroci, nosečnice, doječe matere itd.). Poleg tega, da propolis na vodni osnovi ne draži sluznic, obarva zobno sklenino in ima odličen okus, ki prikrije njegovo znano grenkobo.
Nie všetok propolis je rovnako účinný
Najdôležitejšou zložkou propolisu sú preto flavonoidy. Ak chceme počítať s tým, že účinky propolisu sa potvrdia v klinických štúdiách, musíme si vybrať propolis s garantovaným obsahom flavonoidov a dodržiavať denné dávky.
Pevnosť a kvalita výrobku označená faktorom APF®



V spoločnosti Medex používame v našich výrobkoch len štandardizovaný propolis (štandardizácia suroviny a konečného výrobku), ktorý je označený takzvaným faktorom APF® (Active Propolis Flavonoids). Tento faktor presne hovorí, aká je koncentrácia flavonoidov z propolisu vo výrobku. APF® 15 teda znamená, že v jednom mililitri je najmenej 15 mg flavonoidov a APF® 50 znamená, že v jednom mililitri je až 50 mg flavonoidov. A prečo je štandardizácia dôležitá? Pretože umožňuje presné stanovenie denných dávok, overené klinickými štúdiami, a zabezpečuje vysokú kvalitu a reprodukovateľný účinok.
Propolisová ochrana - najsilnejší propolis na trhu
Propolisová ochrana spoločnosti Medex je v súčasnosti najsilnejším propolisom na trhu: s najvyšším garantovaným obsahom flavonoidov, a teda s najvyššou účinnosťou, kvalitou a účinnosťou.